kredyt hipoteczny rzeszów

10%? 20%? Sprawdź, kiedy i ile potrzebujesz wkładu własnego przy kredycie hipotecznym

Zrealizowanie marzenia o własnych czterech kątach nie jest łatwe. Niewiele osób może pozwolić sobie na taką inwestycję bez pomocy. Wtedy rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Ile wkładu własnego obecnie wymagają banki?

Kredyty hipoteczne – wkład własny to podstawa

Wpłacenie wkładu własnego to jeden z warunków, który musimy spełnić, by móc skorzystać z kredytu hipotecznego. Choć nie zawsze było to obowiązkowe, obecna Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że banki powinny określić wewnętrzny limit minimalnych wymogów właśnie w tym zakresie. Wkład własny stanowi swego rodzaju zabezpieczenie i pozwala utrzymać stabilność rynku kredytowego. Im większy kapitał posiadamy, tym większe są także szanse na uzyskanie wysokiego kredytu w Rzeszowie.

Korzystny kredyt hipoteczny – ile wkładu własnego musimy przeznaczyć?

Na warunki kredytowe wpływa sporo czynników. Doskonałym tego przykładem jest pandemia, efektem której były znaczące wahania limitów. Według wielu źródeł aktualnie minimalny wkład własny wynosi 20%. Jednak gdy sprawdzimy oferty kredytów hipotecznych na naszym rynku, okaże się, że nie jest to regułą. Niektóre banki (takie jak Bank Millennium czy Crédit Agricole) oferują swoim klientom opcje z mniejszym – 10-procentowym – wkładem własnym. Te atrakcyjne na pierwszy rzut oka propozycje mogą wiązać się jednak z pewnymi ograniczeniami dla kredytobiorców i być finalnie droższe.

Co jeszcze musisz wiedzieć o wkładzie własnym?

  • Wysokość wkładu własnego zależna jest wartości nieruchomości. Dla przykładu: jeśli mieszkanie naszych marzeń warte jest 400 tysięcy, a bank wymaga 20% wkładu, musimy dysponować minimum 80 tysiącami złotych.
  • Gotówka to nie jedyna forma wkładu własnego akceptowana przez banki. Do alternatywnych rozwiązań zaliczamy m.in. wartość działki klienta, na której docelowo zostanie wybudowany kredytowany dom. Wspomniana już wcześniej Rekomendacja S zaleca także sprawdzenie przez banki, czy wskazana nieruchomość gruntowa nie jest obciążona kredytem.
  • Dobrym sposobem na zgromadzenie kwoty do wkładu własnego jest również darowizna.
  • Banki powinny otrzymać od kredytobiorcy dokument potwierdzający, że środki finansowe przeznaczone na wkład własny nie zostały pozyskane z kredytu. Co ważne, kolejne zobowiązania zmniejszają zdolność kredytową, dlatego ten sposób pozyskania kapitału jest zdecydowanie odradzany.

Na atrakcyjny kredyt hipoteczny składa się nie tylko wkład własny, ale także wiele innych aspektów. W związku z tym warto skonsultować swoją decyzję z ekspertem. Pamiętajmy, że to poważne zobowiązanie zwykle na kilkadziesiąt lat, więc rzetelna analiza warunków oferty i naszych możliwości jest niezbędna.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!